Ustawienie reguł antyspamowych - RBL

RBL (ang. Real-time Blackhole List) – aktualizowane na bieżąco listy adresów IP serwerów/komputerów, z których nastąpiła wysyłka spamu. Korzystanie z list RBL jest podobne do korzystania z czarnych list tworzonych przez firmy hostingowe. Najpopularniejszym przykładem takiej listy jest SpamCop.

 

Jak to działa?
Wyobraźmy sobie sytuację, w której z jakiegoś serwera lub komputera zarażonego wirusem został wysłany spam. Odbiorca takiej przesyłki przekazuje ją do serwisu prowadzącego daną listę, np. SpamCopa. Wiadomość poddawana jest analizie i jeśli faktycznie jest spamem adres IP komputera, z którego została wysłana jest dopisywany do czarnej listy. Listy takie są udostępniane z kolei użytkownikom, którzy na ich podstawie mogą blokować emaile.

 

Podstawowe typy list RBL (adresy IP serwerów):

spamerów
wspierających spamerów
„open relay”
„open proxy”
sieci zombie

 

Jak to włączyć?
Jeżeli chcesz aby nasz serwer pocztowy odrzucał wiadomości wysyłane z serwerów/komputerów umieszczonych na listach RBL włącz obsługę list RBL w ustawieniach antyspamowych w panelu administracyjnym.

Zaloguj się do panelu jako administrator
Wybierz Serwer poczty i następnie Globalny antyspam.
Kliknij “Edytuj” przy domenie, której chcesz zmienić ustawienia antyspamowe
Zaznacz RBL
Potwierdź wybór
Uwaga – aby była możliwość zarządzania tymi narzędziami – musisz mieć w domenie przynajmniej jednego użytkownika pocztowego.

Nasze serwery korzystają z trzech list:

sbl-xbl.spamhaus.org
dnsbl.sorbs.net
cbl.abuseat.org

 

Skuteczność metody
Skuteczność list RBL waha się od 40 do 60% zatrzymanego spamu podczas połączenia z serwerem pocztowym. Zależy ona głównie od tego jak bardzo „popularny” jest Twój adres wsród spamerów. Im z większej ilości źródeł otrzymujesz spam tym listy RBL są skuteczniejsze.

 

Zalety
Listy RBL tworzone są przez setki administratorów na podstawie zgłoszeń tysięcy użytkowników internetu. Duża liczba zaangażowanych osób oraz rozproszenie geograficzne daje sposobność blokowania spamu wysyłanego z dowolnej lokalizacji na świecie.

 

Wady
Może się zdarzyć, że na listach RBL znajdą się adresy IP serwerów dużych dostawców darmowych lub komercyjnych kont pocztowych na skutek wysyłki spamu przez jednego lub więcej użytkowników takiego serwera. Administratorzy takich serwerów starają się zazwyczaj usunąć własne serwery z list RBL, co może potrwać od kilku godzin do kilku dni w zależności od czasu reakcji administratora i polityki prowadzonej przez obsługę danej listy RBL. W tym czasie jeśli masz włączoną obsługę list RBL nasz serwer będzie odrzucał całą pocztę pochodzącą z takich serwerów.

 

 

Czy artykuł był pomocny?

Nie znalazłeś tego czego szukałeś? Napisz!

Administratorem Twoich danych osobowych jest H88 S.A., więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych przeczytasz w naszej Polityce prywatności.

Infolinia ogólna:
(61) 622 25 00

Infolinia dedykowana:
(61) 622 93 00

Tylko dla posiadaczy pakietów z dodatkiem "infolinia dedykowana"

Konto bankowe (mBank)
38 1140 1124 0000 5849 4900 1015

H88 S.A.
Franklina Roosevelta 22
60-829 Poznań

Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000612359, REGON 364261632, NIP 7822622168, kapitał zakładowy 215 228,00 zł w pełni wpłacony.