Kompresja za pomocą mod_deflate

Na serwerach hostingu współdzielonego, VPS oraz na serwerach dedykowanych z panelem Klienta możliwe jest włączenie modułu mod_deflate.

Moduł ten odpowiada za kompresowanie przesyłanej do użytkownika treści. Zalety stosowania kompresowania to głównie skrócenie czasu ładowania strony oraz umożliwienie wysłania większej ilości treści z serwera w krótszym czasie.

Strony kompresowane w ten sposób zazwyczaj uzyskują lepsze oceny w oczach robotów wyszukiwarek, niż te same strony bez włączonej kompresji, a to sprzyja osiągnięciu wyższych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. Co więcej – lepsze wyniki sprzyjają także osiąganiu lepszych wyników jakości strony w kampaniach AdWords, co przyczynia się do wzrostu efektywności wykorzystania budżetu.

Moduł DEFLATE dostępny jest dla każdej wersji PHP.

Moduł DEFLATE uruchamiamy dla zasobów za pomocą pliku .htaccess.

Zalecamy uruchamianie modułu w konstrukcji warunkowej IfModule. Przykładowy skrypt uruchamiający kompresowanie najpopularniejszych typów plików – miedzy innymi html, txt, css oraz js.

AddOutputFilterByType DEFLATE text/css text/x-component application/x-javascript application/javascript text/javascript text/x-js text/html text/richtext image/svg+xml text/plain text/xsd text/xsl text/xml image/x-icon application/json application/xhtml+xml application/xml application/ecmascript application/rss+xml

Nie zalecamy kompresowania w ten sposób grafik. Na stronach najczęściej używamy grafik, które są już skompresowane i ich ponowne kompresowanie nie pomoże. Może za to zbędnie podnieść obciążenie procesora bez wyraźnych korzyści dla użytkowników i bez realnego wpływu na ocenę strony przez wyszukiwarki.

Czy artykuł był pomocny?

Nie znalazłeś tego czego szukałeś? Napisz!

Administratorem Twoich danych osobowych jest H88 S.A., więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych przeczytasz w naszej Polityce prywatności.

Infolinia ogólna:
(61) 622 25 00

Infolinia dedykowana:
(61) 622 93 00

Tylko dla posiadaczy pakietów z dodatkiem "infolinia dedykowana"

Konto bankowe (mBank)
38 1140 1124 0000 5849 4900 1015

H88 S.A.
Franklina Roosevelta 22
60-829 Poznań

Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000612359, REGON 364261632, NIP 7822622168, kapitał zakładowy 215 228,00 zł w pełni wpłacony.